Terminą ”aromatų terapija” pirmą kartą medicinos praktikoje 1928 metais pavartojo prancūzų chemikas Renė-Maurice’as Gattefosė. Tačiau istoriniai šaltiniai rodo, kad aromatų terapija buvo žinoma jau ankstyvaisiais žmonijos amžiais, nuo pat Antikos ir Biblijos laikų. Visa žmonijos evoliucija glaudžiai susijusi su gamta. Kiek egzistuoja žmonija – aromatai visada buvo svarbūs žmonių gyvenime. Kvapų pasaulis supa mus visur ir visada. XIX amžiuje augalinius preparatus pakeitė cheminiai ir sintetiniai preparatai, kurie suardė harmoningą žmogaus ir gamtos ryšį. Be to, išnyko ir pagrindinis gydymo principas gydyti ligonį, o ne ligą.

Per paskutiniuosius 30 metų pamažu atgaivinamos ir studijuojamos praėjusių šimtmečių aromatų terapijos žinios, kuriami nauji preparatai augalinio ir eterinio aliejaus pagrindu. Taigi aromatų terapija, kurios ištakos glūdi tūkstantmečių gilumoje, neseniai tapo alternatyvia medicina, kurios efektyvumą pagrindžia naujausi moksliniai tyrinėjimai (www.pubmed.org į paiešką įvedant „Young Living essential oils). Žmogus per keletą sekundžių užuodžia kvapus, bet reaguoja į juos labai individualiai. Pasąmoningai registruojamas jų poveikis, ir palaipsniui atsirenkami labiausiai šiuo metu reikalingi: norisi vieno ar kito kvapo labiau arba mažiau. Be abejonės, kvapai veikia mūsų organizmą. Su tuo glaudžiai susijęs pagrindinis aromatų terapijos bruožas – terapinis eterinių aliejų poveikis per odą ir kvėpavimo takus. Dėl šios priežasties aromatų terapija taikoma profilaktikos tikslams, reabilitacijoje, kitų gydymo būdų efektyvumui didinti. Eteriniai aliejai  plačiai naudojamos patalynei aromatizuoti, patalpoms aromatizuoti ir dezinfekuoti, kompresams ir įtrinimams, saunoje, kūnui prižiūrėti, jausmų pasaulyje, kosmetikoje. Masažas, kuriam naudojami augalinis ir eterinis aliejus, efektyviau atpalaiduoja įtemptus raumenis, juos tonizuoja, šalina nemigą, švelnina stresą, suteikia dvasinių ir fizinių jėgų, gerina daugelio organizmo sistemų funkcionavimą. Tai efektyvi atsipalaidavimo priemonė. Eteriniai aliejai įsigeria į kūną per odą, taip pat įkvepiami masažo metu.
Aromatinė vonia – vienas iš paprasčiausių, tačiau gana efektyvių aromaterapijos būdų. Priklausomai nuo vandens temperatūros ir pasirinkto aliejaus ji gali raminti ar sužadinti. Tokia vonia padeda šalinti toksinus, gerina sąnarių judrumą, padeda peršalus ar skaudant galvą, šalina nuovargį.

Eteriniai aliejai uostomi arba giliai įkvepiami (inhaliacijos metu) taip, kad juose esančios veikliosios sudėtinės dalys patektų į organizmą. Tam naudojamas ir aromatinis garintuvas, geriausiai su ultragarso garinimo sistema, kad eteriniai aliejai nebūtų kaitinami ir neprarastų savo gerųjų savybių. Priklausomai nuo pasirinkto eterinio aliejaus terapinis efektas žmogaus būsenai yra skirtingas; vieni eteriniai aliejai ramina, kiti stimuliuoja, žadina jausmus ar keičia nuotaiką, šalina nuovargį, lengvina kvėpavimą.

Veiklioji medžiaga – eteriniai aliejai - aromaterapijoje yra išgaunama iš aromatinių augalų (apelsinų žiedų, arbatmedžių, čiobrelių, kadagių, levandų, mėtų, ramunėlių ir kt.) frakcinio distiliavimo būdu. Tai koncentruoti, biologiškai aktyvūs, lakūs fitoorganiniai augalo junginiai. Gydomasis eterinių aliejų poveikis pirmiausia priklauso nuo jo kokybės: kuo grynesnis ir švaresnis, tuo poveikis stipresnis, nesukeliantis pašalinio poveikio. Pačias seniausias vartojimo tradicijas turi eterinis čiobrelių aliejus. Jis tinka persišaldžius, sloguojant, esant spazminiam kosuliui, didina organizmo atsparumą. Panašiai veikia ir eterinis eukaliptų aliejus. Eterinis ramunėlių aliejus vertinamas dėl jo dezinfekuojamojo, gydomojo nuo uždegimo ir raminamojo poveikio. Pipirmėčių aliejus padeda skaudant galvą, sutrikus virškinimui, sloguojant, naudojamas preparatų, skirtų burnos ertmės priežiūrai, gamyboje. O eterinių aliejų karalienė – levanda, subalansuoja kraujo spaudimą, vidinę pusiausvyrą, malšina uždegimą, padeda atsipalaiduoti, nusiraminti, pagerina miego kokybę...  Eukalipto, arbatmedžio, citrusinių vaisių eteriniai aliejai padeda apsisaugoti nuo įvairių sezoninių ligų, stiprinti imunitetą, palengvina peršalimo simptomus. Bergamotės eteriniai aliejai padeda, kai trūksta energijos ir vargina bloga nuotaika. Dar veiklesni yra eterinių aliejų mišinukai, kurie pasižymi stipriu sinergetiniu poveikiu.
Tai kompanija, kuri atgaivino eterinių aliejų koncepciją Amerikoje ir sukūrė naują kokybės standartą. Šiai dienai kompanija turi 12 plantacijų  įvairiose pasaulio šalyse ir 10 distiliavimo gamyklų.  Biurai yra JAV, Japonijoje, Didžiojoje Britanijoje, Australijoje, Singapūre, Ekvadore, Meksikoje, Peru, Kanadoje ir Honkonge.Young Living - didžiausia eterinių aliejų gamintoja pasaulyje ir yra vienintelė eterinių aliejų kompanija, kuri pati turi, naudoja ir prižiūri savo ūkius bei distiliavimo įrenginius.  Kompanija gyvuoja jau 22 metai . Young living ypač akcentuoja kokybę ir kontroliuoja procesą NUO SĖKLOS IKI KAMŠTELIO.

Kompanijos įkūrėjas 68 metų Gary Young yra visiškai atsidavęs gamtai žmogus, paskyręs savo gyvenimą augalams, valdo kompaniją su savo žmona 70 metų Mary Young, kuri yra verslo žmogus. Jie turi du 14-ies ir 17-os metų vaikus. Atrodo taip sveikai ir jaunai, kad tai būtų kiekvieno iš mūsų siekiamybė.

Kompanija taip stipriai auga, kad tai tampa globalus fenomenas.  Žmonės grįžta į natūralumą , į gamtą ir mes tampame to dalimi. YoungLiving turi 400 įv.produktų asortimentą ir didžiuojasi išskirtiniais Gary Young’o sukurtais ir užpatentuotais grynųjų eterinių aliejų mišiniais.

 

Eterinių aliejų veikimas – nuo emocijų išlaisvinimo iki DNR perrašymo

Aromaterapija - neuromoksliniai faktai

Vien terapinės kokybės eterinio aliejaus kvapas gali tiesiogiai paveikti viską nuo emocinės būsenos iki gyvenimo kokybės. Taip pat kvapas gali sukelti instinktyvią reakciją dėl to, kaip kvapai iššaukia prisiminimus. Kai aromatas įkvepiamas, milijonai olfaktorinių neuronų, išklojusių nosies vidų užfiksuoja jo molekules ir priverčia nervų sistemą pasiųsti signalą į skonio centrą, hipokampą ir migdolinį kūną (smegenų dalį, kurioje saugomi prisiminimai) bei į kitas smegenų limbinės skilties dalis, kurios kontroliuoja širdies ritmą, kraujo spaudimą, kvėpavimą, atmintį, streso lygį ir hormonų balansą. Visą tai nutinka per mažiau nei sekundę laiko ir tai reiškia, jog eteriniai aliejai gali paveikti fizinė ir psichologinę žmogaus būseną.
Maža to, limbinė skiltis gali tiesiogiai aktyvuoti pogumburį, kuris dažnai vadinama valdančiąja liauka. Ši liauka yra viena svarbiausių smegenų dalių nes ji veikia kaip hormonų kontrolės centras. Pogumburys išskiria hormonus, kurie įtakoja viską nuo seksualinio potraukio iki energijos lygio. Augimo hormonų, seksualinių hormonų, skydliaukės hormonų gamyba ir neurotransmiterių kaip serotoninas, išskyrimas valdomi pogumburio.
Dėl savo aromatų ir unikalios molekulinės struktūros eteriniai aliejai gali tiesiogiai stimuliuoti limbinę skiltį ir pogumburį. Inhaliacija su eteriniais aliejais gali numalšinti stresą ir emocines traumas, taip pat jie gali būti naudojami siekiant stimuliuoti hormonų gamybą. Tokia stimuliacija gali padidinti skydliaukės (mūsų energijos hormonas), augimo (jaunystės ir ilgaamžiškumo hormonas, bei kitų hormonų gamybą.
Pats naudingiausias terapinės kokybės eterinių aliejų naudojimo būdas yra ant odos (kai kuriuos reikia skiesti), nes jie lengvai įsisavinami ir pasklinda po visą organizmą per kelias minutes. Taip yra nes eterinių aliejų molekulės nepaprastai mažos. Viename lašelyje eterinio aliejaus yra vidutiniškai 40 milijonų trilijonų molekulių, kas yra maždaug po 40 000 molekulių kiekvienai mūsų kūno ląstelei. Taigi patepus česnakų eteriniu aliejumi pėdas, jau po 7 min. jaučiamas česnako kvapas iš burnos.
Kai kūnas yra išsibalansavęs, gryni, organiniai, terapinės kokybės eteriniai aliejai gali padėti ląstelėmis grįžti į joms natūralų vibracinį dažnį ir pakelti viso organizmo vibraciją, atkurti visų sistemų homeostazę.
Emocinė smegenų pusė reaguoja tik į kvapus. Smegenų dalis vadinama migdoliniu kūnu vaidina svarbų vaidmenį saugant ir išlaisvinant emocines traumas. Vienintelis būdas stimuliuoti šią liauką yra aromatais per uoslės pojūtį. Kitais žodžiais sakant – emocinė smegenų dalis reaguoja tik į kvapus, ne į žodžius, kurie gali būti ištarti, išgirsti ar perskaityti. Uoslės pojūtis tiesiogiai susijęs su emocinėmis būsenomis ir elgesio modeliais saugomais atmintyje dažnai dar nuo vaikystės.
Uoslė yra vienintelis iš penkių fizinių pojūčių, tiesiogiai susijusių su limbine smegenų skiltimi ir migdoliniu kūnuemocijų valdymo centru. Nerimas, depresija, baimė, pyktis ir džiaugsmas, visos šios emocijos fiziškai kyla iš šios vietos. Tam tikri kvapai gali iššaukti prisiminimus ir emocijas anksčiau ne sąmoningai tai suvoksime. Kas liečia kvapus mes pirmiau reaguojame ir tik po to mąstome. Visi kiti fiziniai pojūčiai keliauja per gumburį (thalamus), kuris yra tarsi smegenų paskirstytojas nukreipiantis stimulus į smegenų žievę – sąmoningo mąstymo centrą ar kitas smegenų dalis.
Pirmieji 7 gyvenimo metai yra formuojamieji, sukuriantis pagrindą kuriuo remsis jau suaugusio žmogaus asmenybė ir elgesys. Tuo periodu patirtos emocinės traumos ir stresai dažniausiai vėlesnių neigiamų įvykių grandinės pradžia. Dažniausiai būtent praeitis kliudo mums judėti į priekį. Jei jaučiatės įstrigę ir vis kartojate negatyvų ciklą, greičiausiai kažkoks prisiminimas, nepripažinta ir neišjausta emocija ar trauma laiko jus tame cikle.

Daugelis holistinės medicinos ekspertų mano jog viskas vyksta taip: mes patiriame kažkokį stresą ar traumą, emocinis smegenų centras (limbinė skiltis) parenka vietą, kur padėti tos emocijos energija iki būsime pasirengę su ja susitvarkyti. Tai gali būti ne pats migdolinis kūnas, pyktis gali būti sandėliuojamas kepenyse. Remiantis Daktare Carolyn Mein kiekvienas kūno organas turi savo unikalią dominuojančią vibraciją (plačiau apie emocijų ir kūno organų ryšį bus kalbama atskirame straipsnyje) ir emocijų saugojimui parenkamos vietos, kurių vibracija rezonuoja su emocijos vibracija.
Tas prisiminimas ir emocijos energija gali ten būti saugomi metų metus mums net nežinant. Tačiau laikui bėgant kepenims taps sunku atlikti savo funkcijas ir atsiras sutrikimų. Nesprendžiant problemos priežasties ir neišlaisvinus kepenis varginančios energijos laiku, nusilps imuninė sistema. Būtina išlaisvinti sukauptų emocijų energiją, kad organizmas galėtų grįžti į pusiausvyros ir harmonijos būseną.
Eteriniai aliejai leidžia pasiekti kūne sandėliuojamas ir galbūt seniai pamirštas ar užgniaužtas emocijas, kad galėtume jas pripažinti ir integruoti arba paleisti. Pamiršti prisiminimai ir užgniaužtos emocijos gali kelti chaosą mūsų gyvenime ir dažnai yra neįvertinta giluminė depresijos, nerimo ir baimių priežastis. Eteriniai aliejai padeda iškelti į paviršių ir paleisti tas emocijas, kad ir kur jos saugomos kūne ar energetiniame lauke.
Reikia pastebėti, jog naudojant eterinius aliejus mes neištriname prisiminimų, mes išlaisviname įstrigusią energiją, kad visa energetinė sistema grįžtų į harmoningą būseną.

Remiantis tradicine kinų medicina neigiamos emocijos yra tai, kas su laiku virsta psichologiniais ir fiziniais sutrikimais, tad išspręsdami problemos šaknį galime išvengti šių pasekmių.

Eteriniai aliejai yra ypač efektyvūs jei naudojami sinergiškai su papildančiomis terapijomis kaip: masažo, relaxacinėmis technikomis, fizioterapija (šiltomis, mineralinėmis voniomis), psichoterapija...

Aromaterapija, kuomet naudojami terapinės kokybės, gryni ir natūralūs eteriniai aliejai gali padėti pasiekti neįtikėtinų rezultatų per stebėtinai trumpą laiką. Tačiau pastebima, jog eteriniai aliejai veikia mūsų mintis, emocijas ir kūną giliausiai, jei tampa kasdienio gyvenimo dalimi, t.y. naudojami nuolat

Eterinių aliejų poveikis genetiniam kodui
Tokios emocijos kaip baimė ir nerimas kuria organizme rūgštinę terpę, kas aktyvuoja enzimą, įrašantį emociją į RNR šabloną ir perkelia jį į DNR. Taip, į mūsų genetinį kodą yra įrašomos visos mūsų emocijos ir nuo to momento jos tampa dominuojančiu mūsų gyvenimo faktoriumi, automatine reakcija ta pačia emocija į tuos pačius dirgiklius. Terapinės kokybės eteriniai aliejai nuraminą centrinę nervų sistemą per migdolinį kūną ir kankorėžinę liauką, suteikdami galimybę paleisti išsaugotas traumas ir emocijas iš genetinio kodo.
Tarp šimtų cheminių junginių sudarančių eterinius aliejus vieni įdomiausių ir vertingiausių yra terpenai. Jų yra trijų rūšių – Fenilpropanoidai, Monoterpenai ir Seskiterpenai.
Fenilpropanoidai sukuria nepalankias sąlygas organizme nedraugiškosioms bakterijoms, virusams ir grybeliams. Suskaudus gerklę ir pasitepus eteriniais aliejais per 10 min. gerklės skausmas dingsta kaip nebuvęs.Tam tinka R.C. mišinys, kuriuo tepu gerklę,  Thieves mišiniu- padus, o arbatmedis tinka garinti difuzoriuje, naktį galima tepti tik gerklę po ranka turimu R.C. mišiniu.
Svarbiausia, kad fenilpropanoidai nuvalo ląstelių receptorius, kad jos galėtų normaliai tarp savęs komunikuoti. Mūsų hormonų sistemos pusiausvyra iš esmės priklauso nuo aiškios komunikacijos organizme. Oregano  (raudonėlio) aliejuje, kuris laikomas žaliuoju antibiotiku yra 60 proc. Fenilpropanoidų.
Monoterpenai, kurių gausu pipirmėtės ir frankincenso aliejuje bei kituose, turi tiek gydomųjų poveikių, kad neišvardinsi, tačiau svarbiausia jų dovana tai jau aptartas gebėjimas paveikti mūsų DNR. Žvelgiant iš fizinės pusės monoterpenai sugeba perprogramuoti ląstelių dalijimosi metu klaidingai perrašytą informaciją (pasirodo perrašymo klaidų daroma ganėtinai daug ir jas organizmui svarbu ištaisyti, kol nekilo problemų). Iš esmės taip ir atsiranda vėžys – viena ląstelė su pažeistu DNR ir neteisingu elgesiu dalinasi toliau, kol tampa pakankamai dideliu galvos skausmu nesvarbu kur kūne randasi.
Tačiau būtent trečioji terpenų rūšis, seskiterpenai iš tiesų suduoda smūgį toms nuo standarto nukrypusioms ląstelėms. Seskiterpenų gausi pačiulių, miros ir kituose aliejuose. Šios molekulės nugabena deguonį į audinius ir ląsteles. O vėžinėms ląstelėms, virusams ir bakterijoms nelengva egzistuoti deguonies prisotintoje aplinkoje. Kai monoterpenai perprogramuoja klaidas genetiniame kode, seskiterpenai ištrina klaidingą informaciją.
Štai dar įdomi informacija apie eterinių aliejų poveikį. Daugelis eterinių aliejų turi antibakterinių, antigrybelinių, antivirusinių, antiuždegiminių ir antioksidacinių savybių. Kai kurių eterinių aliejų antioksidacinė vertė tiesiog pribloškianti – 28 gramai gvazdikėlių eterinio aliejaus savo antioksidavinėmiis savybėmis prilygsta 204 kilogramų morkų, 113 litrų mėlynių ir 181 litrų runkelių sulčių.

Svarbu tik atsižvelgti į eterinių aliejų kokybę, labai svarbu naudoti tik grynus, terapinės kokybės eterinius aliejus, kad patirtume visą jų teikiamą naudą bei išvengtume alergijų ar kito pobūdžio žalos.

Eterinių aliejų kokybė yra labai svarbi. Renkantis priemones savo ir šeimos sveikatai ir gerai savijautai, turite būti tikri, kad jie gryni, etiškai išgauti ir efektyvūs. Eteriniai aliejai labai gerai įsisavinami ir įneša į organizmą ir pačias ląsteles viską, kas įmaišyta į juos. Daugelis parduotuvinių aliejų turi tik 2-30% eterinio aliejaus, o kita yra užpildas, konservantai, cheminės medžiagos reikiamam kvapui ir jo intensyvumui sukurti. Tokie aliejai nesuteiks naudos mūsų sveikatai. O su Young Living kompanija galite būti tikri, kad gaunate aliejus iš 100% organiškai užaugintų augalų, kurie išgauti patentuota žemo slėgio ir žemos temperatūros distiliavimo technika, kad gautume nepažeistas sudėtingas eterių molekules ir terapinį poveikį.

Mes esame fizinis rezultatas to, ką valgome, mąstome ir kuo tikime, tad bet ko į savo organizmą ir sąmonę įsileisti neverta, kaip ir bet kokio svečio į savo namus. Tas pat pasakytina ir apie eterinius aliejus, o taipogi ir apie mintis bei įsitikinimus.

Su kvapniais linkejimais